Bir Farkındalık projesi Olten Filarmoni....

Sanatın öncelik olmadığı günümüz dünyasında özel bir orkestra kuran ve bunu maddi-manevi destekleyen Ceyhan ve Fatma Olten bir hayalden başlayarak İzmir’e ulusal ve uluslararası değerli sanatçıları getirerek şimdiden büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştır.

İzmirli sanatseverlerin desteğiyle ikinci sezonuna hızlı ve başarılı başlamış olan Olten Filarmoni Orkestrasının hedefi “Müziğin evrensel dili ve aydınlık yüzü ile tanıştırabilecek sanatçı gençlere istihdam sağlayıp onlara kendilerini ifade edebilecek bir platform oluşturmak”tır.

OLTEN FİLARMONİ Orkestrası Aralık 2013 tarihinde Akgün Çavuş koordinatörlüğünde ve İbrahim Yazıcı şefliğinde, ünlü keman sanatçısı Sasha Rozhdestvensky solistliğinde lansman konseri gerçekleştirdi.  İlk düzenli sezonu olan 2014-2015 döneminde her ay bir konser olmak üzere toplam 8 konser gerçekleştirmiş ve aynı kapsamda her ay birer konser düzenlemiştir.

2014-2015 Sezonu sürekli şefimiz İbrahim Yazıcı ve İngiliz kemancı Charlie SIEM solistliği ile başladı. Konuk Şefimiz Cem Mansur ile viyolonsel sanatçısı Nil Kocamangil ile devam etti. Soprano Anne Rodier,  Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, Dünyaca ünlü Ferhan – Ferzan Önder dört el piyano, Efsanevi Viyolonsel Sanatçısı Nathalia Gutman- Keman Sanatçısı Alexander Kagan – Piyano Sanatçısı Gökhan Aybulus, Paganini’den Rock’a şovu ile Alexander Markov ve finalde Igudesman&Joo “A Big Nightmare Music” şovu ile sezon son buldu.

Olten Filarmoni Orkestrası 2015-2016 Sezon açılışını uluslararası üne sahip piyano virtüözü İdil Biret ile gerçekleştirdi. Usta Sanatçı Ali Poyrazoğlu'nun ‘Şef’ olarak sahnede yer aldığı, opera dünyasının kuşkusuz en ünlü yapıtlarından biri olan ''Carmen''’den seçtiği bölümleri yönettiği konser dakikalarca ayakta alkışlandı. Ravel’den ve kendi bestelerinden oluşan programı ile ünlü Türk Besteci ve Sanatçısı Fazıl Say;  ‘Barok Akşamı’ ile Anton Martynov; ‘Viyana Gecesi’ ile Şef Ola Rudner, ödüllü keman sanatçısı Nicolas Koeckert, genç neslin en popüler isimlerinden flütçü Jasmine Choi ile sezona devam edip, MerQury Queen Classical’ın muhteşem konseriyle sezonu tamamlamıştır.

Ayrıca “Müziğin evrensel dili ve aydınlık yüzü ile insanları buluşturmak; müzik sevgisi aşılamak” hedefine uyumlu olarak renkli projeler gerçekleştiren ve dolup taşan konser salonları ile yeni seyirciler oluşturan Olten Sanat organizasyonunun izleyici profili çoğunlukla çocuklu ailelerden oluşmaktadır. Çocukların klasik müzikle erken yaşta tanışması ve sevmesi sonucu gelecek nesiller için güzel bir yatırım yapılmış olacaktır.

Olten Sanat Organizasyonu’nun ana çatısı Olten Filarmoni Sanat Okulu…

Sanat Okulu niteliğindeki bu sanat evi, kısa zamanda sanatçıların buluşma noktası olmuş, her yaştan öğrenciye çok sesli müzik sevgisi aşılamakta; öğretmekte ve enstrüman çalmayı öğreterek, geliştirmektedir.

 “Hayatta insanı mutlu edecek şey kendisi için değil kendisinden sonra gelecek nesiller için çalışmaktır.” Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi gelecek nesiller için özveriyle çalışan Olten Sanat ailesi de klasik müziği sevdirmek ve daha geniş kitlelere duyurmak adına çıktıkları bu yolda çalışmalarına sevgiyle devam edecektir.  Hayatınızdan sanatın eksik olmaması dileğiyle..